Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ – София) SOFIX остава сред губещите и през ноември, като отписа 0,95% от стойността си, нареждайки се на седмо място по спад сред индексите от Централна и източна Европа.
Все пак на месечна база се изкачва с няколко позиции, след като през октомври отчете най-голям спад заедно с македонския индекс.
Общо 10 индекса от региона записаха понижения в предпоследния месец от годината, като българската борса е в долния край на класацията. С най-много се понижи турският ISE 100 – с 5,59%, следван от индексите в Полша, Македония, Гърция, Унгария и Словения.
Малко по-слаби спадове отчетоха индексите на борсите в Чехия, Румъния и Литва.
Ако стесним фокуса само върху борсите в съседните ни страни, става ясно, че през миналия месец всички, с изключение на сръбския BELEX, са на червена територия, макар спадовете да са най-големи в България и Румъния.
Борсата в Сърбия, напротив, попада в Топ 3 по ръст в ЦИЕ през ноември, след като основният й индекс прибави 2,62% към стойността си.
Най-голям ръст записа борсата в Босна и Херцеговина – над 4%, следвана от Латвия с 3%.
Общо девет борси от региона изпратиха ноември на зелена територия.
Българският SOFIX обаче запазва двуцифрения ръст на годишна база от 13,4% към 30 ноември спрямо същия период на 2016 г. По този показател той е на 12-то място сред общо 19 индекса, които Investor.bg следи. Спад на годишна база отчитат само две държави – Русия и Хърватия с понижения съответно от 5,92% и 6%.
SOFIX спрямо ЦИЕ през ноември
Таблица: Investor.bg


Има задържан за палежа в "Аспарухово"
Унгарска боркиня на ЦСКА загина в София
Спартак (Варна) привлече още един португалец
Най-нетърпеливите се регистрираха за маратона Галата – Варна
Осъдиха чужденец за обаждане, че в дискотека във Варна има бомба, след като не го пуснали
Рискът от „супер“ Ел Ниньо нараства с високите температури в Тихия океан
Срив при бензиновите автомобили: Range Rover се продава на половин цена в Китай
Тръмп изгражда нова стена от мита - кой печели и кой губи?
Акционерите на Tesla залагат, че крайната цел на Мъск е сливане със SpaceX
ЕС задълбочава разследването срещу Meta за пристрастяващи алгоритми
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Как да се грижим за скалпа, за да имаме здрава коса
Свещеници борят недостига на гориво в Русия освещавайки... бензиностанции ВИДЕО
Порой и градушка на наводниха части от Лом
Голямо щастие в семейство Рамзи: знаменитият шеф ще става дядо